Po godzinach

>>> Pies w prawie polskim

Każdy właściciel czworonoga powinien znać obowiązki, jakie ciążą na nim z racji posiadania psa. Prawa zwierząt domowych chronione są na mocy Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Ustaleniami dotyczącymi obowiązków właścicieli psów zajmują się organy lokalne, to jest Rady Gmin. Ustalenia każdej z nich mają mieć na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, a także psom i innym zwierzętom.

Mimo iż w każdym mieście przepisy mogą się nieco różnić, na ogół są do siebie zbliżone. Wymieniając je, należy rozpocząć od tego, że każdy właściciel zobowiązany jest do wyprowadzania swego psa na smyczy, co daje mu nad czworonogim kontrolę. Często do obowiązku używania smyczy dołączony jest także nakaz zakładania kagańca. Dbać o przestrzeganie tych przepisów należy szczególnie w centrach dużych miast, gdzie za nie przestrzeganie ich może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci mandatu, nawet o wysokości 200 zł. Organem upoważnionym do „ścigania” tego typu wykroczeń jest Straż Miejska.

Aby móc puścić psa luzem, należy udać się na obrzeża miasta (ale nie do lasu), gdzie pies będzie mógł być spuszczony ze smyczy, ale zaleca się, by miał założony kaganiec.

Została stworzona lista psów, które na spacerze nie mogą pojawić się bez kagańca czy smyczy, a na możliwość założenia hodowli tej rasy należy dostać specjalne pozwolenie. Lista ta została ustanowiona przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 28 kwietnia 2003 r. i obejmuje ona następujące rasy:
- amerykański pit bull terrier;
- pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
- buldog amerykański;
- dog argentyński;
- pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
- tosa inu
- rottweiler;
- akbash dog;
- anatolian karabash;
- moskiewski stróżujący;
- owczarek kaukaski.

Obowiązkiem każdego właściciela jest dbanie o należyty stan zdrowia swojego czworonoga. Psy należy co roku szczepić przeciwko wściekliźnie. Bardzo ważne są przepisy dotyczące przebywania psa w lesie. Bezwzględnie powinien być on prowadzony przez swego opiekuna na smyczy. Pies w lesie - naturalnym środowisku dzikich zwierząt - może wyrządzić wiele szkód, nawet doprowadzić do śmierci żyjących dziko zwierząt. Myśliwy ma prawo odstrzelić wałęsającego się psa w odległości 200 m od zabudowań, jeśli jest to pies zaniedbany i wykazuje cechy zwierzęcia kłusującego.

Mimo że temat sprzątania psich odchodów nie wszędzie jest jeszcze  uwarunkowany prawnie, właściciele czworonogów powinni czuć się zobowiązani do posprzątania po swoim psie. Niestety pomysł stworzenia ogólnodostępnych „psich ubikacji” nie przyjął się, a koszy z torebkami na psie odchody wciąż brakuje, każdy właściciel powinien więc być zaopatrzony w jednorazową siateczkę i sprzątnąć po swoim pupilu.

Mogłoby się wydawać, iż na właścicielach psów ciąży bardzo dużo obowiązków, ale faktem jest, że decydując się na przyjęcie psa pod swój dach stajemy się za niego całkowicie odpowiedzialni. Aby ułatwić życie sobie, także swoim sąsiadom, należy przestrzegać ustalonych reguł.

Labrador Retriever Team

[powrót]