Po godzinach

Wystawy

Z założenia wystawy psów rasowych są przede wszystkim metodą selekcji hodowlanej. Jednocześnie jednak są także konkursem piękności i gracji oraz świetnym sposobem na popularyzację kynologii. I w końcu dla samego wystawcy są doskonałą okazją, by spędzić dzień na świeżym powietrzu (może za wyjątkiem zimy) w miłym towarzystwie znajomych miłośników tej samej rasy.
Przy tak dużej różnorodności psów oczywiste jest, że każdą rasę prezentuje się inaczej. Jak zatem wystawia się labradory? Czego nie należy zaniedbać przed wystawą, by jak najlepiej wypaść? I jak przygotować siebie? Oto kilka porad, które mogą okazać się pomocne.DUET: pies i wystawiający

Na wystawowy ring wchodzą człowiek i pies. Oczywiście sędzia ocenia tylko psa, jednak ogólne wrażenie jest niezwykle istotne: wystawca z labradorem musi harmonijnie współpracować, by razem tworzyli piękny dla oka obrazek. Wytrawni wystawcy twierdzą, ze dobre i umiejętne wystawienie to połowa sukcesu. Nie należy zatem okazywać zdenerwowania ani stresu. Wystawcę powinny cechować spokój, opanowanie oraz całkowita koncentracja, w przeciwnym razie pies wyczuje stres swojego pana, będzie spięty, przygaszony i nie będzie tryskał energią ani radością. Ponadto labrador musi umieć poruszać się ładnie na ringówce obok wystawcy. Powinien to być ruch pełen gracji i elegancji, pies nie może ciągnąć, zapierać się, szarpać czy siłować z w wystawcą, ponieważ to zaburza obraz harmonijnej współpracy. Tempo biegu podczas prezentacji w ruchu powinno być oczywiście dostosowane do indywidualnych predyspozycji labradora.WYSTAWCA - Jak przygotować siebie?  Jeśli brak nam doświadczenia i debiutujemy dopiero w wystawowym fachu, to na pierwszą wystawę najlepiej udać się bez… psa. Pomijając już fakt, że nie wolno wprowadzać na teren wystawy psów, które nie zostały zgłoszone i nie znajdują się w katalogu, taka samotna wyprawa pozwoli nam lepiej zaobserwować, co dzieje się na ringu i wokół niego, jak przebiega ocena, jak prezentowane są inne labradory oraz porozmawiać z hodowcami i innymi wystawcami, którzy zazwyczaj chętnie odpowiadają na pytania dotyczące rasy.  Gdy już sami będziemy pokazywać naszego labradora, warto zadbać o najmniejszy szczegół, by prezentacja ta wypadła jak najkorzystniej. Zacznijmy zatem od siebie. Wystawcę powinien charakteryzować schludny, wygodny i nie krępujący ruchów  ubiór. Na prestiżowych wystawach (światowej, europejskiej, o zwycięstwo Polski czy klubowej) obowiązuje elegancki wyjściowy strój. Na większości wystaw nie jest to jednak konieczne. Istotny jest nie tylko rodzaj ubrania, ale także i kolor: nie powinien zlewać się z umaszczeniem labradora, bo wtedy pies staje się mało wyrazisty. Można także wystąpić w stroju myśliwskim i tym samym zasugerować sędziemu, że pies jest użytkowy i jego myśliwskie cechy wykorzystywane są w łowisku. Bardzo ważne jest także obuwie. Musi być przede wszystkim wygodne, bo niekiedy sędzia każe dużo biegać, a gdy psy oceniane są na nierównym trawniku łatwo o potknięcia. Co ze sobą zabrać?
- potwierdzenie przyjęcia psa na wystawę
- aktualne szczepienie na wściekliznę (niekiedy organizator wystawy wymaga  weterynaryjnego zaświadczenia o stanie zdrowia psa)
- potwierdzenie wpłaty
- fotokopię rodowodu (jeśli organizator sobie tego życzy)
- przypinkę do przypięcia numeru startowego
- krzesełko, ewentualnie parasol lub namiot, by ochronić siebie i psa przed słońcem bądź deszczem, aparat fotograficzny, długopis do robienia notatek w katalogu itp.
A dla psa:    
- ringówkę
- koc i ewentualnie klatkę, w której pies czeka w spokoju na swoją kolej i ocenę
- miskę i wodę do picia
- smakołyki lub piłeczkę
- szczotkę i szmatkę do wytarcia psu pyska (jeśli jest gorąco i pies się ślini)PIES - Jak przygotować labradora? Jedne psy to urodzone gwiazdy ringu, które uwielbiają się pokazywać i wdzięczyć, a dla innych wystawa to spory stres. Dlatego warto zaczynać przygodę z wystawami od klasy szczeniąt, żeby oswoić labradora z wystawową atmosferą i z obowiązującymi regułami. W dniu oceny pies powinien być zdrowy i w dobrej kondycji (ani nie za gruby, ani nie za chudy). Labrador nie wymaga wielu przygotowań: wystarczy, że wkroczy na ring czysty (ale nie powinniśmy kąpać psa tuż przed wystawą, bo to zbytnio zmiękcza włos) i wyczesany. Można podciąć mu sierść na końcu ogona i na tylnych łapach, by podkreślić kątowanie, ale nie jest to konieczne. 
Na pewno dobrze jest nauczyć labradora stania w pozycji wystawowej na ringówce. Ćwiczenia zaczynamy na długo przed wystawą, najpierw w zaciszu przydomowego ogrodu lub w mieszkaniu, potem stopniowo zwiększając rozproszenie, na przykład w parku w towarzystwie innych psów. A zatem pies powinien stać w taki sposób, by przednie kończyny i śródstopie tylne były ustawione prostopadle do podłoża. Górna linia, wzdłuż kręgosłupa, powinna być prosta i ułożona równolegle do podłoża. Labrador bardzo efektownie się prezentuje, gdy energicznie machający ogon jest trzymany na wysokości kręgosłupa. Głowa powinna być uniesiona, szyja wyciągnięta, a oczy wpatrzone w wystawcę. Należy zwrócić uwagę, by pies stał na równiej powierzchni; jest to szczególnie ważne, gdy ocena psów odbywa się nierównym trawniku. Psa prezentujemy na ringówce (obroża optycznie skraca szyję) czyli na wystawowej smyczy, najlepiej wykonanej ze skóry lub z miękkiej linki, w kolorze zgodnym z umaszczeniem psa. Ringówka nie może być mocno zaciśnięta na szyi psa, powinna natomiast swobodnie spoczywać na wysokości karku. Pies musi umieć stać w takiej pozycji przez dłuższą chwilę i – co ważne – choć jest to postawa wyuczona, powinien wyglądać naturalnie. Labradora za ładne stanie możemy nagrodzić smakołykiem. Jest to dość powszechna praktyka na polskich ringach, akceptowana przez sędziów. Ważne jednak, by smakołyki były jak najmniejsze i żeby nie dawać ich w momencie, gdy sędzia akurat wnikliwie przygląda się naszemu labradorowi (aby pogryźć i przełknąć smakołyk, pies nisko opuszcza głowę i tym samym nici z pięknego zaprezentowania linii kręgosłupa i kątowań).
Ponadto labrador musi zaakceptować bez sprzeciwu to, że sędzia go dotyka, głaszcze, sprawdza ręką umięśnienie, kręgosłup, jakość sierści, grubość ogona, zęby i zgryz, a u samców dodatkowo jądra. Dlatego powinniśmy ćwiczyć pokazywanie zębów przed wystawą, by psa tą czynnością dodatkowo na ringu nie stresować. Oczywiście wszelkie agresywne zachowania psa zarówno w stosunku do ludzi, jak i do innych psów są dyskwalifikujące.
Sędzia ocenia labradora nie tylko w pozycji wystawowej (statycznej), ale także w ruchu. Pies powinien biec swobodnie, dynamicznie, z gracją. Nie należy go ciągnąć na ringówce, ani podciągać głowy do góry, bo wtedy pies traci swoją naturalność i harmonijny ruch zostaje zaburzony.
Cały ten wystawowy rytuał dobrze jest ćwiczyć przed wystawą, aby będąc już na ringu i mając swoje pięć minut (dosłownie i w przenośni), pokazać labradora z jak najlepszej strony, podkreślając wszystkie jego zalety, a niedoskonałości dyskretnie skorygować lub ukryć. Ale to już wymaga doświadczenia, pełnej świadomości eksterieru naszego labradora oraz pracy z nim na długo przed wystawą.


Wystawowy savoir-vivre.  Przede wszystkim wystawca nie powinien komentować głośno decyzji sędziego ani jego gustów. Nie powinien też oczerniać konkurencji. Wchodząc na ring, nie należy mówić sędziemu, jakie to niezwykłe osiągnięcia ma na swoim koncie prezentowany pies.  Wystawca cały czas powinien zachowywać się skromnie, wypełniać polecenia asystenta i sędziego, starając się przy tym jak najlepiej zaprezentować swojego labradora. Należy pamiętać, że sędzia nawet oceniając innego psa, cały czas zerka na pozostałe, zwraca uwagę na ich zachowanie i elementy budowy anatomicznej.
Oczywiście każdy chce wygrać, jednak to szczęście pisane jest tylko nielicznym. Nie ma co ukrywać, nawet najstaranniej przygotowany do wystawy pies o przeciętnej anatomii nie pokona idealnego pod względem eksterieru konkurenta. Prestiżowe hodowle nie bez przyczyny zostawiają sobie rokujące największe nadzieje szczenięta. Ale może się też okazać, że to my jesteśmy w posiadaniu pięknego przedstawiciela rasy, przyszłego championa piękności… Niezależnie od werdyktu sędziemu dziękujemy za dyplom i ocenę i albo konkurentom gratulujemy, albo sami przyjmujemy od nich gratulacje ;-)
Więcej o rangach wystaw, regulaminach, klasach wystawowych, ocenach, tytułach i wnioskach można przeczytać na stronie Związku Kynologicznego Polsce.

Labrador Retriever Team

[powrót]