Relacje

Relacja z seminarium z Edgarem Scherklem (Joanna Hewelt) - 25.04.2008

 

W dniach 25-27 kwietnia w Nieborowie pod Warszawą odbyło się seminarium z Edgarem Scherklem z zakresu IPO cześć B i C.

Seminarium rozpoczęło się od przedstawienia całej ideologii Edgara Scherkla, jeżeli chodzi o szkolenie psów. Klarownie przekazana teoria była solidną podstawą do dalszego szkolenia.


Cześć praktyczna obejmowała indywidualną pracę z psami. Edgar Scherkl wykazał się dużym wyczuciem, wiedzą i doświadczeniem w rozwiązywaniu problemów na różnym poziomie zaawansowania.

W posłuszeństwie najczęściej ćwiczenia obejmowały wypracowanie dobrego kontaktu wzrokowego oraz prawidłowej pozycji przy nodze. Poza tym trenowano komendy w marszu, przywołanie, wysyłanie naprzód i aportowanie. Edgar Scherkl zwraca uwagę głównie na harmonię, płynność pracy. Ważne było dla niego to, czy pies dokładnie wie, czego się od niego wymaga. Pokazywał też ćwiczenia na poprawienie szybkości wykonań.


Jednak największe wrażenie na uczestnikach seminarium wywarła cześć obrończa. Edgar Scherkl zaprezentował się niesamowicie jako pozorant. Twarde, jasne reguły dawały niesamowite efekty. Dla Edgara cześć C IPO powinna składać się z trzech elementów: agresji, walki i podporządkowania. Wszystkie trzy powinny być rozwijane równocześnie w jednakowym tempie. Jeżeli chodzi o ćwiczenie z psami uczestniczącymi w seminarium największe wrażenie zrobiło wypracowanie u psa, który wcześniej nie rewirował obiegania czterech kryjówek. Jednak myślę, że każdy pies wiele skorzystał z treningu pod okiem tego wielkiego szkoleniowca i pozoranta.


U wielu osób po seminarium zostało dużo pozytywnych wrażeń i nadzieja na kolejne spotkanie z Edgarem Scherklem.

Joanna Hewelt
Labrador Retriever Team

[powrót]