Relacje

Regionalny Konkurs Pracy Tropowców w Linne - 12.09.2008

 

Regionalny Konkurs Pracy Tropowców

Konin - Linne 07.09.2008 r.

- relacja debiutanta -


Po okresie przygotowań postanowiłam spróbować swoich sił w konkursie pracy tropowców. Wybór miejsca był przypadkowy, ale ostatecznie zdecydowalam się na Konin.

Udało nam się przybyć do celu dość wcześnie i mogliśmy obserwować przyjeżdżających uczestników. Z moich obserwacji wynikało, że tylko ja tego dnia debiutowałam.  Nie pomyliłam się.

Po rejestracji wszystkich zgłoszonych psów odbył się uroczysty apel, przedstawienie sędziów p. Wojciecha Burskiego i p. Wojciecha Stana oraz losowanie numerów startowych.

Do konkursu tropowców zgłoszono 13 psów, w tym 4 labradory:
- DODA Rąbieńska Knieja,
- PUMA z Cygańskiej Chaty,
- Dolbia MANOLO BLAHNIK,
- RIANA NELL z Borowskich Stawów.


konkursowe labradory w komplecie

Po odprawie wyruszyliśmy na właściwe miejsce konkursu. Ja wylosowałam numery 3 i 12. Drogę na „ścieżki” zaprzątała mi myśl, którego psa poprowadzić pierwszego. Postawiłam na Mackeya (Dolbia MANOLO BLAHNIK). Ledwo dotarliśmy na miejsce, a już trzeba było iść z psem na konkurencję odłożenia. Pies na uwięzi, ja znikam z zasięgu jego wzroku i czekamy na strzały. Dla mnie było to bardzo długie 5 minut. Czy Mackey wytrzyma? Wytrzymał, a dla mnie oznaczało to, że przechodzimy dalej.

Pora na ścieżkę. Dochodzimy do miejsca startu. Sędziuje nas pan Wojciech Stan. Ja lekko poddenerowana, pies w oczekiwaniu. I wreszcie ruszamy. Mackey pracuje do końca na otoku. Ścieżka okazała się długa (ok. 1 km), ale w terenie płaskim i średnio zakrzaczonym. Mackey na otoku pracował bardzo poprawnie, za co otrzymał ocenę 4, co dało nam 40 punktów. Współpraca z przewodnikiem i zachowanie przy zwierzynie zostało ocenione na 3, co w końcowym rozliczeniu dało nam 76 punktów. I na tym skończyła się praca Mackeya, który wracał ze ścieżki ze złomem. Jednak dla mnie nie był to koniec pracy, ponieważ czekała na mnie Daisy (RIANA NELL z Borowskich Stawów).

W międzyczasie dowiedziałam się, że Władek Hoff z Dodą, która pracowała jako oznajmiacz, uzyskał maksymalną liczbę punktów.

Podchodzimy z Daisy do odłożenia. W tej konkurencji bardzo mnie zaskoczyła, gdyż jedynym błędem, jaki popełniła, było podniesienie się z pozycji siad. Na treningach tak dobrze jej nie szło.  Następna była ścieżka: Daisy podjęła trop i ruszyła przed siebie. Mniej więcej w połowie widać było zmęczenie, gdyż nasze przygotowania ograniczały się do ścieżek 300-400 metrowych. Jednak mimo to dobrnęłyśmy do końca. W ocenie pana Burskiego Daisy otrzymała za pracę na otoku 4, a za zachowanie przy martwej zwierzynie i za współpracę z przewodnikiem po 3 punkty, czyli tyle samo co Mackey. Zmęczeni, ale dumni i zadowoleni z psów, wróciliśmy na miejsce rozpoczęcia konkursu, by w sekretariacie złożyć karty oceny pracy.

Po złożeniu wszystkich kart nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie dyplomów oraz nagród. W konkursie tropowców z 13 psów 12 otrzymało dyplomy. Pierwszą lokatę otrzymał bezkonkurencyjny w tym dniu Władek Hoff z Dodą (120 pkt, dyplom I stopnia oraz kolejny wniosek na championa pracy). Daisy i Mackey z taką samą liczbą punktów 76 uplasowali się na pozycji 6 i 7, otrzymując dyplomy II stopnia, Gosia z Pumą natomiast uzyskały 64 punkty i dyplom II stopnia.

Jednak to nie był koniec niespodzianek. Moja osoba została uhonorowana specjalnym Pucharem dla Najlepszego Przewodnika w Konkursie Pracy Tropowców Linne 2008. Było to dla mnie, jako początkującego menera, nie lada zaskoczenie i bardzo miłe wyróżnienie, które motywuje mnie do dalszego rozwoju i pracy z psami.

Debiut na konkursie pracy psów muszę zatem uznać za bardzo udany. Jechałam „zobaczyć, jak to jest”, a tu bardzo miła niespodzianka, zarówno ze strony psów, jak i organizatorów. Otrzymałam bardzo wiele cennych wskazówek, które zamierzam wykorzystać w dalszej pracy. Był to nasz pierwszy, ale zapewne nie ostatni konkurs.

 

Sylwia Koperek
właścicielka i przewodniczka Daisy (RIANA NELL z Borowskich Stawów)
oraz przewodniczka Mackeya (Dolbia MANOLO BLAHNIK)

 


 

pełne wyniki:

1. DODA Rąbieńska Knieja - l. r., I st., 120 pkt oznajmiacz

2. CENT Mysia Zagłada - w. w. dł., I st., 100 pkt

3. HOT Amba English Matricaria - b., I st., 100 pkt

4. BEMOL – g. p., I st., 90 pkt

5. MÓJ z Koszęcińskiej Dąbrowy - j. sz., II st., 76 pkt

6. RIANA NELL z Borowskich Stawów - l. r., II st., 76 pkt

7. DOLBIA Manolo Blahnik - l. r., II st., 76 pkt

8. FLER Podkołdernik Jadowity - p. b. g. v., II st., 76 pkt

9. MAGNAT z Koszęcińskiej Dąbrowy - j. sz., II st., 70 pkt

10. DROPS Gorzowska Panorama - b., III st., 80 pkt

11. BLANCA Berkelejka - b., III st., 72 pkt

12. PUMA z Cygańskiej Chaty - l. r., II st., 64 pkt

 

Władysław Hoff
Labrador Retriever Team

 

[powrót]