Relacje

Relacja z Pucharu Europy w bikejoringu – Huzar Cup 2008 (Michał Świderski) - 14.10.2008

 

Relacja z Pucharu Europy w bikejoringu – Huzar Cup 2008

 

Rozegrana w weekend, 4-5 października 2008 druga edycja zawodów Pucharu Europy w Bikejoringu zgromadziła około 40 zawodników z Polski i zagranicy. Na starcie w Klubie Jeździeckim Huzar w Józefowie koło Żyrardowa stawiło się  pięciu medalistów z ostatnich Mistrzostw Europy z najlepszą zawodniczką naszego kontynentu Soną Klikarovą na czele. Zawodnicy rywalizowali na trasie o długości około 4600 metrów. Trasa była techniczna, miejscami biegła po trawie, było dużo wystających korzeni. Niestety trudna nawierzchnia nie pozwalała na rozwinięcie maksymalnych prędkości. Średnia  najlepszego zawodnika, Piotra Rakoskiego to około 29 km/h.

Zawodnicy startowali na czas, o zwycięstwie zdecydowała suma czasów z dwóch etapów, sobotniego i niedzielnego. Nie obyło się bez spektakularnych wywrotek, ale żadna z nich nie spowodała wycofania się zawodnika z rywalizacji.

Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Piotr Rakoski (Grey) przed Michałem Świderskim (Grey) i Marcinem Świerżewskim (Husky Fan). W kategorii kobiet tryumfowała Sona Klikarova, druga była Kamila Liskova obie z Czech a trzecia Beata Pawłowska (Grey). W klasyfikacji masters zwyciężył Janusz Królikowski (Biały Kieł) przed Grzegorzem Liszką (Grey) i Grzegorzem Janczewskim (Grey). Najlepszym juniorem został Piotr Rakoski (Grey) przed Martyną Piecko (Travois) i Wojtkiem Mace.

W tym roku po raz pierwszy została rozegrana konkurencja SC1, w której zamiast roweru do ścigania używa się hulajnogi. W niej również bezkonkurencyjna okazała się Czeszka Dita Vosmanska, drugi był Michał Świderski (Grey) a trzeci Kazimierz Kałat (Sokół)m (Nome).

Zwycięzcy odjechali nowymi rowerami Wheeler i z workami karmy Hills pod pachą. Łączna pula nagród przekroczyła 15 tyś. PLN.

 Równolegle odbyły się zawody jeździeckie oraz maraton w kolarstwie górskim organizowny przez Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistyczne.

Organizator zawodów, KSPZ Grey, już teraz zaprasza na przyszłoroczną trzecią edycję zawodów i prosi odoping dla naszych zawodników, którzy w dniach 10-12 października w czeskim Decinie będą rywalizować o tytuły Mistrzów Europy.

Bikejoring jest dyscypliną sportu zaprzęgowego rozgrywaną na dystansach sprinterskich, w której jeden lub dwa psy ciągną rower połączone z nim liną z amortyzatorem. Trasa biegu liczy zazwyczaj ok. 4-7 km.

 

Michał Świderski
portal www.e-pies.com
strona dla aktywnych psów i ich właścicieli

 

Więcej o bikejoringu na stronie http://e-pies.com/psie-sporty/51-sporty-zaprzegowe/57-bikejoring-najszybszy-sport-zaprzegowy

 

[powrót]