Relacje

„Hubertus EXPO 2009”, VI Międzynarodowe Targi Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji w Warszawie (Małgorzata Zaorska) - 20.04.2009

 

W dniach 17 – 19 kwietnia 2009 r  Polski Związek Łowiecki zorganizował w Warszawskim Centrum EXPO XXI szóste już Międzynarodowe Targi Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji „Hubertus EXPO 2009”. Na targi wybrałam się ze względu na moje zainteresowania kynologią myśliwską oraz aby, jako przedstawiciel Labrador Retriever Team, wziąć udział w prezentacji psów ras myśliwskich.

Targi zgromadziły ponad 80 wystawców, którzy swoją ofertę skierowali przede wszystkim do myśliwych i sympatyków łowiectwa. Na stoiskach można było zaopatrzyć się we wszystkie akcesoria, niezbędne dla każdego myśliwego, ale nie tylko, organizatorzy nie zapomnieli też o pasjonatach takich dziedzin jak jeździectwo czy wędkarstwo, którzy również mogli nabyć potrzebne im akcesoria. Niezaprzeczalną atrakcją dla zwiedzających były wszelkiego rodzaju imprezy towarzyszące, tj. możliwość skorzystania ze strzelnicy, spróbowania potraw z dziczyzny, a przede wszystkim pokazy kynologiczne, mody myśliwskiej czy różnych sposobów wabienia dzikiej zwierzyny. Można było również posłuchać muzyki myśliwskiej.

W drugim dniu targów największe zainteresowanie wzbudziły pokazy psów ras myśliwskich. Zaprezentowane zostały rasy należące do III, IV, V, VI, VII i VIII grupy FCI. Każda rasa była szczegółowo omawiana, wskazywano na jej cechy i właściwości oraz predyspozycje przydatne w łowisku. Grupę VIII reprezentował 1 Cocker Spaniel Angielski i 5 retriverów, w tym 1 Labrador Retriever (moja czarna Puma), 3 Golden Retrievery oraz 1 Curly Coated Retriever. Prezenter przedstawiając retrievery zaznaczył, że labradory i goldeny to psy  bardzo popularne w Polsce, głównie jako psy rodzinne, ale zyskują też coraz większe zainteresowanie wśród myśliwych m.in. ze względu na ich szczególne predyspozycje, do których przede wszystkim należy zaliczyć tzw. marking, czyli umiejętność zapamiętywania miejsc upadku kilku zestrzelonych ptaków, a potem ich bezproblemowego odnalezienia i zaaportowania. Nie bez znaczenia jest również fakt, że psy tych ras są świetnymi pływakami, a podszerstek, w który je wyposażyła natura, stanowi dla nich naturalną ochronę przed chłodem i zimną wodą, co predysponuje je do aportu ptactwa wodnego nawet przy bardzo niskich temperaturach i niesprzyjających warunkach atmosferycznych.Ten sposób prezentacji retrieverów bardzo przypadł mi do gustu, gdyż przypomniał widzom, że retrievery to przede wszystkim rasy psów myśliwskich, a tylko ich charakter i chęć bycia blisko człowieka i współpracy z nim spowodował, że stały się również psami rodzinnymi i często, niestety, trafiają na tzw. kanapę. Takie targi to bardzo udana impreza i wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu z całą rodziną lub z przyjaciółmi, a przy okazji można się bardzo wiele dowiedzieć i nauczyć. Polecam!

 

Małgorzata Zaorska
Labrador Retriever Team

 

 

 

 

[powrót]