Relacje

Próby Pracy Retrieverów w Przybyszewie (Justyna Jabłońska) - 27.04.2009

 

W dniu 18 kwietnia 2009 r. razem z dwoma moimi psami miałam przyjemność uczestniczyć w organizowanych już po raz piąty w OHZ w Przybyszewie Próbach Pracy Psów Myśliwskich. Jednocześnie odbywały się tam Próby Pracy Wyżłów (zgłoszono 13 psów), Próby Pracy Psów Myśliwskich Małych Ras (zgłoszono 2 psy). Do Prób Pracy Retrieverów przystąpiły 4 labradory.

Choć wyjeżdżając z Warszawy aurą byłam przerażona (mocno padało, a ja zapomniałam kaloszy), to w Przybyszewie była już doskonała pogoda.

Po uroczystym rozpoczęciu ruszyliśmy do pracy. Retrievery zaczęły od aportu z wody. Jako pierwsza wystartowała DAIQUIRI i w zasadzie ona jako jedyna nie popełniła w tej konkurencji żadnego błędu - dostała 3 punkty (oddaje aport w pozycji stojącej). Drugi był mój CYPRIAN; niestety już w wodzie źle chwycił kaczkę, co spowodowało zgubienie jej podczas wspinania się na dość stromy brzeg. Podjął ją co prawda i prawidłowo oddał w pozycji siedzącej, ale sędziowie przyznali mu 1 punkt (za upuszczenie ptaka). Dokładnie taki sam błąd popełniła DAHLIA. Ta konkurencja była bardzo pechowa także dla mojej ETOLI, wyraźnie widać było, że suczce brakuje jeszcze doświadczenia. Płynąc po kaczkę, ETOLA wpłynęła na spory konar, którego ani ona, ani ja wcześniej nie zauważyłyśmy, początkowo próbowała przepłynąć pod spodem, co oczywiście jej się nie udało, potem spróbowała konar zaaportować i w końcu całkiem zdezorientowana wróciła na brzeg. Ponownie wysłana kaczkę przyniosła i prawidłowo oddała, jednak to całe zamieszanie kosztowało nas utratę 2 punktów.

Konkurencje lądowe poszły psom zdecydowanie lepiej, sędziowie postawili kilka 4, a moje psy zdobyły: CYPRIAN – ocenę 3 z aportu bażanta i trzy oceny 4 z posłuszeństwa, ETOLA: ocenę 4 z aportu bażanta oraz dwie oceny 4 i jedną ocenę 3 z posłuszeństwa. Nadrobiły więc straty i ostatecznie zajęły I i III miejsce. Szczególnie cieszy mnie zwycięstwo mojej zaledwie 10-cio miesięcznej ETOLI, najmłodszej uczestniczki Prób.

I choć sędziowanie było zdecydowanie surowsze, niż gdy 2 lata temu Próby Pracy Retrieverów w Przybyszewie wygrała moja AWANGARDA Sodalis, to sędziom należą się wielkie podziękowania za wspaniałą atmosferę podczas wszystkich konkurencji oraz wiele cennych rad, jakich nie szczędzili przewodnikom.

Na zakończenie Prób organizatorzy jak zwykle przygotowali poczęstunek dla uczestników, a nagrody, jak widać na załączonych zdjęciach, były naprawdę piękne. Pozostaje tylko pewien żal, że tak mała liczba retrieverów bierze udział w Próbach Pracy, tego samego dnia odbywające się w Częstochowie i Grudziądzu wystawy zgromadziły odpowiednio 124 i 39 labradorów, a przecież nie tylko dla labradorów te próby pracy są organizowane.

Sędzia Główny:     Zbigniew Didoch (Łódź)
Sędziowie:             Piotr Zając (Lublin), Jan Trawczyński (Radom)


Wyniki:

1. ETOLA Sodalis (wł. Justyna Jabłońska)  - dyplom II stopnia - 60 pkt

2. DAIQUIRI OF THE Duchy of Moose (wł. Marek Paśka) - dyplom II stopnia - 52 pkt

3. CYPRIAN Sodalis (wł. Justyna Jabłońska i Artur Murawski) - dyplom III stopnia - 52 pkt

4. DAHLIA OF THE Duchy of Moose (wł.    Andrzej Górniak) dyplom III stopnia - 47 pkt

Justyna Jabłońska

 

 


 

fot. Marek Paśka

 

 

[powrót]