Relacje

Relacja z wiosennych warsztatów szkoleniowych LabTeam (Ewelina Marczak) - 30.04.2009

 

Relacja z wiosennych warsztatów szkoleniowych

Labrador Retriever Team

Smolarnia, 24 – 26 kwietnia 2009 r.


    W ubiegły weekend już po raz kolejny członkowie stowarzyszenia Labrador Retriever Team spotkali się na warsztatach szkoleniowych zorganizowanych w urokliwej Smolarni. Tym razem tematem przewodnim zjazdu było posłuszeństwo sportowe Obedience. Dyscypliną tą pasjonuje się wielu z nas, sezon zawodów Obi w pełni, więc postanowiliśmy wykorzystać wspólny czas na doszlifowanie niektórych elementów klasy 0 i 1 oraz na wspólne treningi pod okiem doświadczonych zawodników.

    Warsztaty rozpoczęliśmy w piątek tradycyjnie od powitalnego ogniska, podczas którego była okazja, by oficjalnie pogratulować naszemu koledze Andrzejowi Kiljańskiemu zdania teoretycznych i praktycznych egzaminów łowieckich. Tym samym nasze stowarzyszenie wzbogaciło się o uprawnionego myśliwego. Sobota minęła nam pod znakiem treningów Obedience. Zaraz po śniadaniu przygotowaliśmy plac ćwiczeniowy, na którym, pod okiem Grzegorza Dudy i Patrycji Smulskiej-Krawczyk, trenowały prawie wszystkie nasze labradory. Do południa ćwiczyliśmy konkurencje klasy 0, a po południu klasy 1. Prowadzący warsztaty dokładnie omawiali starty poszczególnych psów, dzieląc się jednocześnie zdobytym na zawodach doświadczeniem i dając wiele cennych wskazówek, jak poprawić dynamikę i precyzję w pracy naszych labradorów. Szczególnie pouczające były podpowiedzi, jak nauczyć psa poprawnego wykonywania ćwiczeń z dużo trudniejszej klasy 1, na przykład w konkurencji „naprzód i waruj w kwadracie“ czy „stój podczas marszu"“.

     Poobiedni czas wykorzystaliśmy na krótki trening pod kątem konkursów retrieverów. Ponieważ ani czasu już wiele tego dnia nie pozostało, ani nasze labradory nie tryskały już energią po ćwiczeniach Obi, skupiliśmy się jedynie na najtrudniejszych konkurencjach, nie realizując całego programu konkursu pracy retrieverów. Były zatem markingi, były włóczki oraz aporty kierunkowe. A wieczorem, po dniu intensywnej pracy, my relaksowaliśmy się przy grillu, a nasze labardory - pływały, ganiały się i nawiązywały międzygatunkowe przyjaźnie z owcami i końmi.

    W ostatnim dniu natomiast nie narzucaliśmy już sobie tak intensywnego tempa. Korzystaliśmy z przepięknej słonecznej pogody, która zresztą dopisywała nam od początku naszego pobytu w Smolarni, spacerowaliśmy po Puszczy Bolimowskiej i utrwalaliśmy na zdjęciach i filmach szaleńcze zabawy naszych labradorów oraz pojedyncze ćwiczenia z zakresu Obedience i konkursu retrieverów. Wiosenne warsztaty LabTeam zgromadziły większość członków naszego stowarzyszenia, były też okazją, by spotkać się z tymi, którzy nie mają możliwości przyjeżdżać na każdy zjazd. Z niecierpliwością czekamy na kolejną okazję do spotkania się w większym gronie: czy to na zawodach i konkursach myśliwskich, czy na kolejnych warsztatach szkoleniowych.


Fotorelacja z wiosennych warsztatów LabTeam znajduje się w kilku tematycznych galeriach.

 

Ewelina Marczak
Labrador Retriever Team

 

[powrót]