Relacje

Seminarium dla komisarzy Obedience z Johannem Kurzbauerem (Joanna Hewelt) - 23.08.2009

W dniach 25-26 lipca odbyło się seminarium zorganizowane przez rzeszowski oddział ZKwP, a poprowadzone przez Przewodniczącego Podkomisji Obedience przy FCI- Johanna Kurzbauera.

Seminarium rozpoczęło się od wykładów. Prowadzący od pierwszych minut seminarium zasypywał niesamowitą ilością informacji. Na początku zostały dokładnie omówione wszystkie szczegóły dotyczące komisarza- jego prawa, obowiązki, najczęstsze błędy, ale również sugerowany strój i zachowanie. Następnie szczegółowo były opisywane kolejne ćwiczenia z regulaminu międzynarodowego. Na każdym etapie pojawiały się pytania, których kłębiło się coraz więcej. Pan Kurzbauer z niesłabnącym entuzjazmem rozwijał kolejne wątpliwości.

Po wykładach przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Ćwiczenia dotyczyły głównie prawidłowego i praktycznego przygotowania ringu pod zawody. Trenowaliśmy również różne schematy prowadzenia zawodników w ćwiczeniu- chodzenie przy nodze. W tych ćwiczeniach do pracy ruszyły psy Birma z Anią Sarzyńską oraz mój Ludwig. Jako przewodnik bardzo się cieszę, że miałam okazję „pochodzić” prowadzona przez Przewodniczącego Komisji, który jest również sędzią i aktywnym zawodnikiem w dyscyplinie Obedience.

Po kilku godzinach spędzonych na dworze przyszedł czas na kolejne wykłady, które trwały do wieczora. A po zakończeniu wykładów mieliśmy okazję do rozmowy z Panem Kurzbauerem w czasie wolnym. Oczywiście pytań dalej nie brakowało i dyskusje trwały do późnej nocy.

Drugi dzień rozpoczął się od teoretycznego testu na temat wiedzy uczestników z zakresu regulaminów. Dalej trzeba było samemu rozplanować ring i przedstawić schemat chodzenia przy nodze. Po sprawdzeniu zajęcia przebiegały podobnie jak w dniu poprzednim, tyle że do wykładów i zajęć praktycznych doszło jeszcze oglądanie filmów z różnymi wykonaniami ćwiczeń. Kolejne godziny minęły bardzo aktywnie i niestety bardzo szybko. Wkrótce nadszedł czas by się pożegnać.

Seminarium to było olbrzymim pakietem skondensowanej wiedzy. Mimo że głównie dotyczyło komisarzowania to można było również usłyszeć wiele informacji na temat startowania i sędziowania. Dla mnie jako zawodnika była to wspaniała okazja do uzupełnienia moich wiadomości na temat Obedience. Na pewno w głowie zostało dużo wniosków i przemyśleń. Co jeszcze ciekawe to Pan Kurzbauer potwierdził, że już wkrótce mają wejść jednolite regulaminy niższych klas. Przedstawił nam również wstępne plany co do klasy 1 i 2 i z radością można zauważyć, że wszystkie nie do końca szczęśliwe rozwiązania z naszych krajowych regulaminów zostaną zniesione

To seminarium na pewno będę wspominać bardzo pozytywnie- za względu na optymistyczne spojrzenie w przyszłość Obedience, jak również na cudowny ośrodek, w którym zostało zorganizowane. Stary dworek otoczony parkiem sprawiał, że czasem można się było poczuć jak w bajce.

 

Joanna Hewelt
Labrador Retriever Team

[powrót]