Relacje

Seminarium na temat oceniania w Obedience z Rolfem Weiffert (Joanna Hewelt) - 23.08.2009

Kiedy w listopadzie 2008 roku pojechałam zobaczyć Nordyckie Mistrzostwa Obedience rozgrywane w Finlandii- miałam w głowie plan by znaleźć tam dobrego sędziego na organizowane przez mój klub zawody w Sopocie. Będąc na miejscu i oglądając kolejne starty zauważałam coraz większą przepaść między ocenianiem tam, a naszym krajowym. Właśnie wtedy powstał kolejny pomysł- by prócz sędziego zaprosić jednocześnie kogoś, kto zgodzi się poprowadzić wykład na temat oceniania. Tym sposobem poznałam Rolfa- szwedzkiego sędziego, który oceniał psy na Nordyckich Mistrzostwach, osobę o wieloletnim doświadczeniu praktycznym.

Minęło kilka miesięcy i w sierpniu, Rolf Weiffert przyjechał do Trójmiasta. W sobotę 08.08.2009 odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Pomorza, klasy 1, 2 i 3 sędziowane były przez szwedzkiego specjalistę. Po każdym starcie sędzia wygłaszał kilka zdań komentarza na temat każdej pary. Było to ciekawe rozwiązanie, które pozwoliło lepiej poznać kryteria oceny. Ogólnie Rolf ocenił poziom startujących psów na bardzo dobry. Mając w pamięci jak krótko istnieje u nas w kraju dyscyplina Obedience chwalił bardzo nasze obecne umiejętności.

Następnego dnia w ośrodku Otomin odbyło się seminarium, które dało szansę na jeszcze głębsze wejście w dyscyplinę. Prowadzący dokładnie omawiał każde ćwiczenie z międzynarodowego regulaminu. Można było zadawać pytania na temat wszystkich dręczących nas nieścisłości. Prócz omówienia ćwiczeń można było też obejrzeć różne starty z Mistrzostw Szwecji. Oglądanie poszczególnych występów, poznawanie przyznanych punktów, omawianie kolejnych błędów- było dobrą nauką.

Kolejne ćwiczenia przynosiły coraz więcej pytań i seminarium rozwijało się bardzo dynamicznie. Trudno było skończyć dyskusje- mając do dyspozycji tak miłą i kompetentną osobą, jaką jest Rolf. Ostatecznie seminarium skończyło się 2 godziny później niż było planowe. Cieszy bardzo aktywność i zaangażowanie osób związanych z Obedience- dobrze to rokuje dla dyscypliny.

Joanna Hewelt
Labrador Retriever Tem

 

[powrót]