Relacje

Próby Pracy Retrieverów w Przybyszewie (Małgorzata Zaorska) - 28.04.2011

Próby Pracy Retrieverów (Konkurs Pracy Retrieverów kl. A) w Przybyszewie – 16 kwietnia 2011 roku

Tym razem do Przybyszewa przyjechałam, aby kibicować zaprzyjaźnionym menerom labradorów startujących w Konkursie Pracy Retrieverów kl. A. W dniu 16 kwietnia 2011 roku już po raz szósty w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Przybyszewie zorganizowano Próby Pracy Psów Myśliwskich. Jednocześnie odbywały się Próby Pracy Wyżłów (zgłoszono 15 psów) i Próby Pracy Retrieverów, do których przystąpiły 2 Labrador Retrievery i 1 Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Uroczystego otwarcia dokonał Pan Adam Pastuszka, Sekretarz Okręgowej Rady Łowieckiej w Radomiu, który między innymi podziękował Panu Dariuszowi Madejowi Kierownikowi OHZ w Przybyszewie oraz Panu Konradowi Mąkosie Kierownikowi Sekcji Kynologicznej Zarządu Okręgowego PZŁ w Radomiu, bez których zaangażowania nie byłoby możliwe zorganizowanie kolejnych już Prób Pracy Psów Myśliwskich, a następnie przedstawił Komisję Sędziowską w składzie: Sędzia Główny – Zbigniew Didoch (ZO PZŁ Łódź), Sędziowie – Piotr Zając (ZO PZŁ Lublin) i Konrad Mąkosa (ZO PZŁ Radom). Potem głos zabrał Pan Zbigniew Didoch, który omówił przebieg oraz kolejność poszczególnych konkurencji, po czym rozlosowane zostały numery startowe i wszyscy przewodnicy udali się na miejsce rozgrywania pierwszej konkurencji. Z racji naszych zainteresowań skupię się tylko na występie retrieverów, ale na początek kilka zdań przypomnienia (z relacji Andrzeja Kiljańskiego z Prób Pracy Retrieverów z 2009 roku). Regulaminy prób i konkursów pracy psów myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego dzielą konkursy retrieverów na trzy kategorie o różnym stopniu trudności (A, B i C).  Według tych regulaminów konkurs retrieverów kategorii A to próby pracy dla młodych psów w wieku od 9 do 24 miesięcy. Dyplom zdobyty w konkursie tej kategorii nie może być podstawą do przyznania wniosku CPC ani do wystawiania psa w klasie użytkowej na wystawach. W oficjalnym kalendarzu imprez kynologicznych Polskiego Związku Łowieckiego konkursy retrieverów kategorii A zakwalifikowane są do prób pracy psów myśliwskich. I chociaż zdarza się, że w próbach pracy retrieverów startują psy z dyplomami użytkowości myśliwskiej zdobytymi wcześniej w konkursach retrieverów wyższej kategorii, to konkursy retrieverów kategorii A należy jednak traktować przede wszystkim, jako próby pracy, czyli jako sposób na ocenę wrodzonych przymiotów psa w warunkach najbardziej zbliżonych do prawdziwego polowania.

W ramach Konkursu Pracy Retrieverów kl. A rozgrywanych jest pięć konkurencji: trzy z posłuszeństwa (chodzenie bez smyczy, przychodzenie do nogi i pozostawanie na miejscu) oraz dwie z aportowania (aport z lądu i aport z otwartej wody). Próby Pracy w Przybyszewie rozpoczęły się od sprawdzenia jak przewodnicy przygotowali swoje psy do konkurencji z posłuszeństwa. Zadanie nie było łatwe, gdyż wcześniej na tym samym terenie była sprawdzana reakcja wyżłów na strzał, a dodatkowo w oddali zdarzało się zauważyć przebiegające zające lub jeleniowate. Jednakże nasze młode retrievery dały sobie radę wyśmienicie zaliczając pozytywnie wszystkie konkurencje. Tuż po posłuszeństwie każdy pies przystępował od razu do aportu z lądu. Miotany był dobrze opierzony dorosły bażant-kurak i nie dało się ukryć, że dla niektórych psów był to pierwszy kontakt z piórem. Pomimo dużego „nakręcenia się” psów i tu również nie było niespodzianek, aport z lądu zaliczony został przez wszystkich pozytywnie. Ostatnią z konkurencji był aport z otwartej wody, rozgrywany na stawie z dość wysokim brzegiem, co wcale nie było ułatwieniem dla psów rozpoczynających swoją karierę w Konkursach Pracy Retrieverów. Okazało się jednak, że nawet młody retriever w każdych warunkach da radę, gdyż wrodzone przymioty i geny psa myśliwskiego są jego niepodważalnymi atutami. Próby Pracy Retrieverów w Przybyszewie ukończyły wszystkie startujące psy. Pozostawało nam tylko oczekiwanie na oficjalne zamknięcie, do czasu aż swoje zmagania zakończą wyżły. Czas ten wcale nam się nie dłużył, gdyż postanowiliśmy, mając za sprzymierzeńca wspaniałą tego dnia pogodę, troszeczkę jeszcze poćwiczyć z naszymi psami i tu do wspólnego treningu dołączyła również moja 6-letnia już Puma. Wykorzystując pozostawioną nam do dyspozycji zwierzynę z konkursu, każdy pies miał możliwość potrenować dodatkowo aport z otwartej wody i co najważniejsze, przewodnicy mogli sprawdzić umiejętności swoich młodych psów na włóczce ptaka. Po niespodziewanym dodatkowym treningu zdążyliśmy jeszcze na przygotowany przez organizatorów posiłek i tak doczekaliśmy do oficjalnego zamknięcia Prób Pracy Psów Myśliwskich. Podsumowania całej imprezy dokonał Sędzia Główny Pan Zbigniew Didoch, następnie zostały wręczone medale i pamiątkowe deski, a na koniec głos zabrał Pan Adam Pastuszka zapraszając na imprezy kynologiczne organizowane w tym roku przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Radomiu.

Jeszcze kilka słów podsumowania, generalnie impreza bardzo udana i dobrze zorganizowana. Nie obyło się jednak bez „drobnej wpadki”, po raz pierwszy zdarzyło się, że zabrakło amunicji do konkurencji z aportowania, trochę szkoda, bo strzał przed upadkiem bażanta czy kaczki i wytrzymanie psa przy nodze przewodnika, to jest właśnie to, o co chodzi przy konkursach retrieverów. Wyniki Prób Pracy Retrieverów w Przybyszewie wskazują, że „wygrywanie wiekiem” jest już stałym elementem, gdyż dwie pierwsze lokaty zajęły psy z tą sama liczbą punktów, więc o pierwszym miejscu zadecydował wiek psa. Zeszłoroczne konkursy wskazywały, że następuje wymiana pokoleń, czyżby próby w Przybyszewie były tego potwierdzeniem, czekamy jak startujące młody psy sprawdzą się w tym roku w konkursach klasy B. Na szczególne podkreślenie zasługuje start w przybyszewskich próbach Novej Scotii Duck Tolling Retrievera. Mamy nadzieję, że z Iloną i jej tollerem ORIONEM spotkamy się na tegorocznych konkursach pracy kl. B.

Wyniki Konkursu Pracy Retrieverów kl. A (Próby Pracy Retrieverów)

1. LUNA Alfa Matrix, wł. Jacek Trzpil, dyplom I stopnia, 67 pkt.

2. WERA Herbu Kruk, wł. Jan Michalski (przewodnik Elżbieta Michalska), dyplom I stopnia, 67 pkt.

3. Lauvstuas Olimpic ORION, wł. Ilona Al-Mutari, dyplom II stopnia, 50 pkt.

Gratulacje dla przewodników i ich psów!!!

Do zobaczenia na Konkursach Pracy Retrieverów, pierwszy odbędzie się 15 sierpnia w Biskupinie.

Darz Bór!

Małgorzata Zaorska

Labrador Retriever Team

 

 

[powrót]