Relacje

Zawody Retrieverów na Dummy w Biskupinie. (Małgorzata Zaorska) - 25.08.2011

14 sierpnia, w późnych godzinach popołudniowych w Hubertówce u Walentego w Biskupinie, gdzie gospodarzem jest Pan Leszek Siejkowski, międzynarodowy sędzia konkursów pracy i międzynarodowy sędzia kynologiczny oraz Przewodniczący ZO ZKwP Oddział w Bydgoszczy, odbyło się oficjalne otwarcie  pierwszych w tym roku (a w ogóle trzecich, z tym, że dwa pierwsze były pilotażowe) Zawodów Retrieverów na Dummy. Organizatorem zawodów, pod patronatem Głównej Komisji Szkolenia ZKwP, był Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Bydgoszczy.
 
Zawody rozgrywane były, zgodnie z zatwierdzonym przez ZKwP Regulaminem, w dwóch klasach: „D-0” i „D-OPEN”. Do klasy „D-0”, na którą składają się następujące konkurencje: Aport z lądu, Aport z wody, Aport odłożony oraz Aport z lądu i pamięć, zgłoszonych było 9 psów: 5 Labrador Retrieverów, 3 Flat Coated Retrievery i 1 Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Natomiast do klasy „D-OPEN”, w skład której wchodzą konkurencje: Aport dwóch dummy, Marking, Spokój na stanowisku i aport z wody oraz Aport z lądu i aport kierunkowy, zgłoszono 4 psy: 2 Flat Coated Retrievery, 1 Golden Retrievera i 1 Labrador Retrievera.
 
Bardzo cieszy tak duża liczba zgłoszonych psów do bądź co bądź bardzo młodej dyscypliny kynologicznej, na uwagę zasługuje również fakt, że w zawodach brały udział przedstawiciele czterech najbardziej popularnych w Polsce ras retrieverów. Należy mieć nadzieję, że ten młody sport będzie zyskiwał coraz większą liczbę zwolenników, tym bardziej, że jest alternatywą dla właścicieli retrieverów, którzy preferują aktywny sposób spędzania czasu z psami, a z drugiej strony nie są zainteresowani pracą na zwierzynie. „Wałki”, jak obiegowo nazywane jest Dummy, to dyscyplina w sam raz dla takich osób.
 
W zawodach ze Stowarzyszenia Labrador Retriever Team wystartował Grzesiek z Britą (Zabala Zava Herbu Zadora), zaś Forum Szkolenia Retrievera reprezentowali: Asia z Owenem, Renia z Zurką (Azura Aspra), Irena z Sambą, Marek z Arvillem oraz Jacek z Joką i Luną.
 
Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał Pan Leszek Siejkowski, a następnie zaprezentował komisję sędziowską, w składzie:
 
Sędzia Główny – Leszek Siejkowski
 
Sędzia – Paweł Bocianowski
 
Ponadto w ocenie pracy psów brało udział 6 Sędziów Asystentów, którzy od tych zawodów będą mogli samodzielnie oceniać poszczególne konkurencje, a byli to:
 
sędzia pracy psów towarzyszących i obronnych oraz na ringu posłuszeństwa – Henryk Salamon oraz sędziowie pracy psów myśliwskich: Marek Frąszczak, Marian Koperski, Hanna Ludowicz, Tomasz Oset, Tomasz Wykner.
 

Po oficjalnym otwarciu imprezy, zawodnicy rozlosowali numery startowe oraz otrzymali karty ocen. Zawody były rozgrywane na gminnym trawiastym boisku, a jego wybór był bardzo trafny, gdyż jest ono usytuowane nad pięknym Jeziorem Biskupińskim, tak więc wszystkie konkurencje, zarówno te wodne, jak i te lądowe, mogły odbywać się niedaleko jedna od drugiej.
 
Jako pierwsze rozgrywane były konkurencje z klasy „D-0”, a wszystkie startujące w tej klasie psy, to debiutanci w zawodach na dummy. Najlepiej spisała się labradorka Rożka (ROCHEBY NORIA z Borowskich Stawów), która uzyskała 75 punktów na 80 możliwych do zdobycia, kolejną lokatę zajęła też labradorka Brita (ZABALA ZAVA Herbu Zadora) z 68 punktami, a na trzecim miejscu uplasował się flat ŻUŻEL (Swallowsfight Dancer-Yinti), który zdobył 58 punktów.
 
Potem przyszła kolej na klasę „D-OPEN”, znacznie bardzie zaawansowaną, ale i tu również nie zabrakło debiutantów. Ocena poszczególnych konkurencji w tej klasie rozpoczęła się, gdy na dworze była już szarówka, a skończyła się po zmroku. Wydawałoby się, że pora dnia może być przeszkodą w dokończeniu zawodów, ale nic bardziej mylnego, gdyż poziom przygotowania poszczególnych psów był tak wysoki, że praktycznie nie miały trudności w wykonaniu poszczególnych konkurencji. Świadczą o tym minimalne różnice w końcowej punktacji, jaką otrzymały psy z pierwszych trzech lokat, a do zdobycia było maksymalnie 80 punktów. Klasę ‘D-OPEN” wygrała labradorka Joka (JOKA Alfa Matrix FCI) z 79 punktami, na drugim miejscu uplasowała się debiutantka goldenka Zurka (AZURA Aspra) zdobywając 76 punktów, a trzecią lokatę zajął flat Arville (Compendio ARVILLE), który uzyskał 72 punkty.
 

Po zakończeniu oceniania poszczególnych konkurencji pozostawało już tylko cierpliwe oczekiwanie na podliczenie wyników i oficjalne zakończenie zawodów, tymczasem organizatorzy przygotowali nie lada niespodziankę – poczęstunek z pieczonego dzika!!! Była to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy wytrwali do bardzo późnych godzin wieczornych. Po tym wyśmienitym posiłku Sędzia Główny Zawodów Retrieverów na Dummy, Pan Leszek Siejkowski dokonał podsumowania imprezy oraz wraz z Panem Pawłem Bocianowskim wręczyli przewodnikom psów puchary i dyplomy.
 
Podsumowując pierwsze w tym roku Zawody Retrieverów na Dummy należy podkreślić bardzo dobre ich przygotowanie i organizację. Niemała w tym zasługa Pana Leszka Siejkowskiego, który od samego początku był zaangażowany w propagowanie tego nowego sportu kynologicznego oraz w opracowywanie regulaminu zawodów. Ponadto, dzięki przychylności Pana Janusza Rurarza, Przewodniczącego Głównej Komisji Szkolenia ZKwP, zawody te zostały objęte patronatem ZKwP i weszły na stałe do kalendarza imprez kynologicznych.
 
Jednakże w trakcie oceniania poszczególnych konkurencji, zarówno sędziowie, jak i sędziowie asystenci zgłaszali sporo uwag do regulaminu zawodów w kontekście braku jednoznaczności w opisach poszczególnych konkurencji oraz w opisach błędów, za które przyznawane są punkty ujemne. Wyraźnie widać, że regulamin wymaga jeszcze dopracowania, ale jakiekolwiek ewentualne zmiany zostaną wprowadzone najwcześniej od przyszłego roku.
 
Do zobaczenia na następnych Zawodach Retrieverów na Dummy, które odbędą się 11 września 2011 roku na terenie Ośrodka Sportowego w Zgierzu.
 

 

Małgorzata Zaorska 

Labrador Retriever Team

 

 

Wyniki Zawodów Retrieverów na Dummy,
 
Biskupin, 14.08.2011
 
 
 
Klasa „D-OPEN”
 
1.      JOKA Alfa Matrix FCI, labrador retriever, wł. Jacek Trzpil, 79 pkt
 
2.      AZURA Aspra, golden retriever, wł. Renata Wróbel-Radecka, 76 pkt
 
3.      Compendio ARVILLE, flat-coated retriever, wł. Monika Pawlak-Szymczak, 72 pkt
 
4.      Compendio ALL MY LOVING, flat-coated retriever, wł. Maja Kwiatek, 39 pkt
 
 
 
Klasa  „D-0”
 
1.      ROCHEBY NORIA z Borowskich Stawów, labrador retriever, wł. M. i K. Gostyńscy, 75 pkt
 
2.      ZABALA ZAVA Herbu Zadora, labrador retriever, wł. Grzegorz Duda, 68 pkt
 
3.      Swallowsfight Dancer-Yinti, flat-coated retriever, wł. Monika Mężyńska-Jakóbczyk, 58 pkt
 
4.      LUNA Alfa Matrix FCI, labrador retriever, wł. Jacek Trzpil, 52 pkt
 
5.      OWEN Anpi Buffyland, labrador retriever, wł. Joanna Szpiega-Bzdo, 39 pkt
 
6.      Copper and Brass’s DESDEMONA, nova scotia duck tolling retriever, wł. Elżbieta Okoń, pkt 28
 
7.      DIA HABIL Marivet, labrador retriever, wł. Beata Niemiec, pkt 19
 
8.      Compendio SAMBA PRINCESS OF THE SUN, flat-coated retriever, wł. Irena Jurkowska, wycofany
 
9.      AVO Aragorn, flat-coated retriever, wł. Anna Meissner, dyskwalifikacja.

[powrót]