Relacje

Dummy – Aport; warsztaty dla retrieverów, 9-13.07.2012, Biała k/Sulejowa. (Małgorzata Zaorska) - 26.07.2012

Zawody Retrieverów na Dummy to w Polsce bardzo młoda dyscyplina kynologiczna, pierwsze pilotażowe zawody odbyły się 2010 roku. Jednakże z roku na rok rośnie liczba zawodów i startujących w nich psów, jest więc nadzieja, że ten rodzaj aktywności dla właścicieli retrieverów na stałe wejdzie do kalendarza imprez kynologicznych w Polsce. Cieszy również fakt, że coraz częściej organizowane są warsztaty lub szkolenia wyjazdowe dla stale rosnącej liczby miłośników tej dyscypliny.

W dniach 9 – 13 lipca 2012 roku w Ośrodku Wczasowo-Kolonijnym „Biała” w miejscowości Biała k/Sulejowa odbyło się szkolenie wyjazdowe dla przewodników retrieverów w zakresie przygotowania do Zawodów Retrieverów na Dummy. Warsztaty te zorganizowane zostały w ramach akcji „Lato z PSEM ‘ 2012” przez „JB - szkołę przewodników psów” prowadzoną przez Joannę Bohdziun*). Tegoroczna akcja „Lato z PSEM” była już dziesiątą, a więc jubileuszową, natomiast warsztaty DUMMY – APORT były przeprowadzone po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni.

Pomimo tego, że tegoroczne lato jak na razie nas nie rozpieszczało, to uczestnicy szkolenia trafili na wyjątkowo ładną pogodę. Przez cały czas było słonecznie, ciepło i można powiedzieć, że prawie bez deszczu.

Oficjalne otwarcie zgrupowania**) miało miejsce pierwszego dnia warsztatów w godzinach popołudniowych i rozpoczęło się od prezentacji wszystkich uczestników warsztatów oraz osób prowadzących poszczególne zajęcia. W warsztatach DUMMY – APORT brało udział 8 retrieverów: 4 Labrador Retrievery, 3 Golden Retrievery i 1 Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Zajęcia prowadzone były przez Asię Bohdziun (posłuszeństwo i technika aportu formalnego) oraz piszącą tę relację (przygotowanie do zawodów dummy). Następnie dokonano sprawdzenia umiejętności poszczególnych psów. Ocenie poddano sposób trzymania dummika, jego noszenie, a także chęć pobiegnięcia po aport i chęć powrotu z aportem do przewodnika. Jeszcze tego samego dnia przewodnicy psów zostali zapoznani z Regulaminem Zawodów Retrieverów na Dummy klasa D-0 i D-Open zatwierdzonym przez Główną Komisję Szkolenia Związku Kynologicznego w Polsce Szczególną uwagę zwrócono na błędy, które wykluczają psa z zawodów oraz na błędy, za które pies otrzymuje 0 pkt w konkurencji, a także na błędy obniżające ocenę.

Drugi dzień rozpoczął się bardzo wcześnie, jeszcze przed śniadaniem odbyły się pierwsze zajęcia grupowe z posłuszeństwa. Następnie począwszy od przedpołudnia tego dnia aż do czwartku włącznie odbywały się treningi, w trakcie których ćwiczono poszczególne elementy składające się na konkurencje klasy D-0. Rozpoczęto oczywiście od sprawdzenia reakcji każdego psa na strzał z broni hukowej, potem przyszła kolej na aport z lądu, aport z wody, aport odłożony oraz na końcu na aport z lądu i pamięć. Doskonalono również elementy prawidłowego trzymania aportu oraz współpracę przewodnika z psem.

Wydawało się, że najwięcej problemów przysporzy zorganizowanie zajęć z aportu z wody. Ośrodek „Biała” leży na Pilicą, jest to rzeka o dość wartkim nurcie w tym miejscu, a więc aportowanie w niej mniej doświadczonych psów mogłoby być dla nich niebezpieczne. Dlatego też na ćwiczenia aportu z wody postanowiono poszukać innego miejsca. Tu specjalny ukłon i podziękowania dla Pana Zbigniewa Skrzeka (międzynarodowy sędzia pracy psów myśliwskich, Przewodniczący Komisji Kynologicznej Okręgowej Rady Łowieckiej PZŁ Piotrków Trybunalski), za wskazanie spokojnego akwenu, gdzie mogliśmy potrenować aportowanie z wody i to dodatkowo ze strzałem.

Dwa i pół dnia intensywnych treningów (pomimo obowiązkowej codziennej prawie trzygodzinnej przerwy polegającej na całkowitym wyłączeniu psów z życia obozowego), spowodowało, że psi uczestnicy warsztatów w czwartkowe przedpołudnie zaczęli wykazywać oznaki zmęczenia. Dlatego też postanowiono, że do końca dnia nie będzie już żadnych treningów. Popołudnie wykorzystane zostało na szczegółowe omówienie konkurencji, które rozgrywane są w klasie D-Open oraz na obejrzenie filmów z przygotowywania się do zawodów oraz z zawodów w Rosnowie (udostępnienie filmów: Grzegorz Duda).

Uwieńczeniem warsztatów były, zorganizowane w piątkowe przedpołudnie, wewnętrzne zawody w klasie D-0, które odbyły się według aktualnie obowiązującego Regulaminu Zawodów Retrieverów na Dummy. Do warsztatowych zawodów przystąpiło 6 psów: 2 labradory, 3 goldeny i 1 toller. Wszystkie psy spisały się na medal!!!

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i nasze szkolenie też dobiegło do finiszu. Po wewnętrznych zawodach nastąpiło podsumowanie warsztatów i rozdanie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia oraz okolicznościowych dyplomów. Mam nadzieję, że każdy przewodnik psa wyjechał z wiedzą, na jakie elementy treningu należy zwrócić uwagę i co jeszcze trzeba dopracować.

Do zobaczenia na Zawodach Retrieverów na Dummy.

Zapraszam też na inne szkolenia organizowane w 2012 roku przez Asię Bohdziun (JB-szkoła) w Białej:
16 – 19 sierpnia – „Retrievery – posłuszeństwo”,
20 – 24 sierpnia – „Psy myśliwskie – Retrievery”,
20 – 24 sierpnia – „Psy myśliwskie – TROPOWCE – warsztaty doskonalące”,

oraz na warsztaty organizowane przez Pana Leszka Siejkowskiego w Biskupinie:
10 – 14 sierpnia – Dummy – warsztaty szkoleniowe,
15 – 17 sierpnia – Warsztaty retrieverów i trening przed Konkursem Pracy Retrieverów kl. A i B.Małgorzata Zaorska
Labrador Retriever Team
                                                    

                                                                                                           

*) Asia Bohdziun jest osobą dobrze znaną dla większości właścicieli retrieverów, zwłaszcza tych, którzy uważają, że posiadanie psa jest okazją do wspólnego spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Niektórzy z nas pewnie pamiętają, że Joanna razem z Panem Leszkiem Siejkowskim (międzynarodowy sędzia kynologiczny i pracy psów myśliwskich) to prekursorzy organizowanych w Biskupinie szkoleń dla retrieverów przygotowujących do Konkursów Pracy Retrieverów.

**) W tym samym terminie w Białej odbywały się również szkolenia: "Posłuszeństwo Podstawowe" oraz "Posłuszeństwo – doskonalenie umiejętności psa".

 

Zdjęcia: Małgorzata Zaorska i Joanna Bohdziun.

 

 

 

 

 

[powrót]