Relacje

Relacja z biskupińskiego Konkursu Pracy Retrieverów, który odbył się 18.08.2012.(Małgorzata Zaorska) - 06.11.2012

 

Najbardziej wyczekiwany, bo pierwszy w roku 2012,  Konkursu Pracy Retrieverów kl. B o randze regionalnej, odbył się w dniu 18 sierpnia w Biskupinie. Gościnne Schronisko Myśliwskie Hubertówka u Walentego, jednocześnie siedziba Koła Łowieckiego Nr 119 „Szarak”, gdzie gospodarzem jest Pan Leszek Siejkowski, przyjęło 18 zgłoszonych psów, w tym 17 do kl. B oraz 1 do kl. A. Jeśli chodzi o przedstawicieli poszczególnych ras, to wydaje się, że w tym roku znów prym będą wiodły labradory i tak w kl. B wystartowało 13 Labrador Retrieverów, 2 Flat Coated Retrievery, 1 Golden Retriever i po raz pierwszy przedstawiciel bardzo mało popularnej u nas rasy – młoda suczka Chesapeake Bay Retriever, natomiast w kl. A, czyli próbach pracy młodych retrieverów (do 24 miesiąca), uczestniczył 1 Labrador Retriever.

Po oficjalnym otwarciu konkursu przez Pana Leszka Siejkowskiego i prezentacji komisji sędziowskiej, w składzie:
Sędzia Główny – Leszek Siejkowski
Sędziowie – Sylwester Tułodziecki, Tomasz Wykner, Krzysztof Majbrodzki, Jerzy Ciechanowski, Grzegorz Błaszczyk, Tomasz Oset oraz asystenci prób pracy: Piotr Wolny, Magdalena Kozłowska, Bartosz Rybarczyk, Michał Klafczyński, Bogdan Marcinkowski, przewodnicy psów rozlosowali numery startowe, a następnie zostali podzieleni na cztery grupy. Pierwsza grupa, do której dołączył przewodnik startujący w próbach pracy, rozpoczynała swoje zmagania od posłuszeństwa, druga – od włóczki ptaka i włóczki królika, trzecia – od aportu z lądu i markingu, a czwarta – od aportu z otwartej wody i aportu z szuwarów. Ustalono również kolejność wykonywanych konkurencji przez poszczególne grupy, tak aby cały konkurs przebiegał szybko i sprawnie, po czym wszyscy udali się na miejsca rozgrywanych konkurencji.

Posłuszeństwo było rozgrywane, jak w latach poprzednich, na trawiastym gminnym boisku. Sędzia Pan Tomasz Oset szczegółowo objaśniał zasady wykonania poszczególnych konkurencji. Należy przyznać, że konkurencje były przeprowadzone regulaminowo, a sędziowanie surowe i bez żadnego pobłażania, a każdy najdrobniejszy błąd kosztował obniżenie oceny. Pies startujący w kl. A po konkurencjach z posłuszeństwa, przystąpił w tym samym miejscu do aportu z lądu i aportu z otwartej wody.

Konkurencje „wodne”, czyli Aport z otwartej wody i Aport z szuwarów odbywały się w tym samym miejscu, co w zeszłym roku, tak więc nie było żadnych obaw o ich organizację i przeprowadzenie. Jako pierwszy był aport z szuwarów, a zaraz po nim następował aport z otwartej wody. Sędziowie – Panowie Jerzy Ciechanowski i Grzegorz Błaszczyk oceniali regulaminowo i ostro, ale obiektywnie.

Przygotowanie konkurencji włóczek zawsze jest dla organizatorów sporym wyzwaniem. Regulaminowe ich przeprowadzenie, to znaczy właściwa długość i odległość pomiędzy poszczególnymi włóczkami, wymagają znalezienia dość dużej połaci rżyska. Na dodatek postępujący z dnia na dzień stan prac polowych powoduje dodatkowe utrudnienia. W tym roku organizatorom szczęście sprzyjało i nie było żadnych niespodzianek polegających na konieczności szukania, rano w dniu konkursu, nowego miejsca na włóczki, jak to kiedyś już w Biskupinie się zdarzało. W tym roku wystarczyło miejsca dla każdego psa, aby założyć regulaminowe włóczki ptaka i królika. Oceny pracy węchowej psów dokonywali Panowie Tomasz Wykner i Krzysztof Majbrodzki, z jednym zastrzeżeniem, że jeśli przewodnik z psem trafili do określonego sędziego, to ten sędzia oceniał prace danego psa zarówno na włóczce ptaka, jak i królika. Sposób sędziowania bez żadnych zastrzeżeń – rzetelny, regulaminowy, bez żadnego pobłażania.

Markingowa niespodzianka! Wszyscy startujący w dotychczasowych biskupińskich konkursach byli przyzwyczajeni do „buraczanego” markingu, jakież było zaskoczenie, gdy okazało się, że tegoroczny marking będzie rozgrywany na łące. Obie konkurencje: aport z lądu i marking były rozgrywane w tym samym miejscu i oceniane przez jeden skład sędziowski, Panów Leszka Siejkowskiego i Sylwestra Tułodzieckiego. Wysokość trawy wystarczająca, na tyle niska, że pies widział upadające ptaki, i na tyle wysoka, że nie było widać leżącej zwierzyny. Wielkość łąki też nie budziła zastrzeżeń, tak że każdy pies dostawał swój kawałek trawy. Nie lada utrudnieniem była różnorodność miotanej na markingu zwierzyny, to znaczy dwa bażanty i jedna kaczka. Okazało się to wyzwaniem dla kilku psów, które z tego powodu potraciły cenne punkty, na miarę dyplomu I stopnia. Sędziowanie było, ściśle regulaminowe, bez żadnego pobłażania i bez skrupułów obniżania oceny za każdy błąd. Bardzo rygorystycznie zostało potraktowane przy markingu „zrywanie”, które tak naprawdę nie pozwalało przeprowadzić tej konkurencji do końca w prawidłowy sposób.

Podsumowując tegoroczny biskupiński konkurs, zależy zauważyć, że sędziowanie było, jak zwykle, obiektywne i sprawiedliwe, jednakowo ostre na wszystkich konkurencjach i można śmiało powiedzieć, że oceny, które psy otrzymały, były odzwierciedleniem ich rzeczywistych umiejętności zademonstrowanych tego dnia podczas konkursu. Organizatorzy, jak zwykle w Biskupinie stanęli na wysokości zadania i rewelacyjnie przygotowali konkurs, a wszystkie konkurencje były zorganizowane zgodnie z regulaminem.

Biskupiński konkurs wygrał labrador LIGUSTR Cotoneaster, otrzymując 140 punktów i CPC (Certyfikat na Championa Pracy). Niestety o tym zwycięstwie jak i o następnych dwóch lokatach zadecydował wiek startujących psów, gdyż wszystkie psy z trzech pierwszych miejsc uzyskały tą samą, maksymalną, liczbę punktów.

 

 Darz Bór
Małgorzata Zaorska
Labrador Retriever Team

 Zdjęcia: Beata Niemiec

 

Wyniki Regionalnego Konkursu Pracy Retrieverów - Biskupin 18.08.2012r.

Klasa A (próby pracy młodych retrieverów do 24 miesiąca życia)

1. ROSA Cotoneaster (Labrador Retriever), wł. Grabowski Przemysław,
    dyplom I stopnia, pkt 72

Klasa B

  1. LIGUSTR Cotoneaster (Labrador Retriever), wł. Hoff Władysław,
      dyplom I stopnia,   pkt 140, CPC
  2. JOKA Alfa Matrix (Labrador Retriever), wł. Trzpil Jacek,
      dyplom I stopnia, pkt 140
  3. BONNER Anpi Buffyland (Labrador Retriever), wł. Szarowicz Piotr,
      dyplom I stopnia, pkt 140
  4. NIKON Cotoneaster (Labrador Retriever), wł. Łodkowski Jarosław,
      dyplom I stopnia, pkt 130
  5. Snow Queen of Coco Kelecsky Poklad (Chesapeake Bay Retriever),
      wł. Papierz Justyna, dyplom I stopnia, pkt 113
  6. WERA Herbu Kruk (Labrador Retriever), wł. Jan Michalski,
       dyplom II stopnia pkt 120
  7. PUMA z Cygańskiej Chaty (Labrador Retriever), wł. Zaorska
      Małgorzata, dyplom II stopnia, pkt 120
  8. ANSARI Forest and River (Labrador Retriever), wł. Trzpil Jacek,
     dyplom II  stopnia, pkt 113
  9. DUMA Cotoneaster (Labrador Retriever), wł. Pohl Arkadiusz,
      dyplom II stopnia, pkt 111
10. HIKARI SUMO Herbu Zadora (Labrador Retriever), wł. Faleńska
      Monika, dyplom III stopnia, pkt 125
11. AZURA Aspra (Golden Retriever), wł. Wróbel-Radecka Renata,
      dyplom III stopnia, pkt 115
12. Swallowsflight Dancer-Yinti (Flat Coated Retriever), wł. Mężyńska
       -Jakóbczyk Monika, dyplom III stopnia, pkt 100
13. ARTEMIDA Margabi, (Flat Coated Retriever), wł. Rogoż Marek,
       bez dyplomu, pkt 97
14. ZORZA Happy Hunter (Labrador Retriever), wł. Jachimowski Hubert,
      bez dyplomu, pkt 75
15. DOLLY Cyno Helveticus (Labrador Retriever), wł. Grabarczyk
      Krzysztof, bez dyplomu, pkt 61
16. TAROT ROCH z Borowskich Stawów (Labrador Retriever),
       wł. Gostyńscy M i K, bez dyplomu, pkt. 60
17. KIWI KOCIOKWIK Vademecuml(Labrador Retriever), wł. Osuch M & P,
       wycofany

[powrót]