Użytkowość/Sport

>>> Ostrzelanie


Jeśli myślimy o startach w konkursach retrieverów, to młodego labradora (6-12 mies.) musimy zaznajomić z hukiem wystrzału, czyli ostrzelać. W przypadku gdy nie znamy żadnego myśliwego, który oddałby kilka strzałów ze swojej broni, możemy posłużyć się zwykłym pistoletem hukowym, w który warto się zaopatrzyć, ponieważ na zaawansowanym poziomie szkolenia będziemy używać go praktycznie na każdym treningu przed wyrzuceniem aportu.

Ostrzelać psa można na kilka sposobów. Najlepiej jednak reakcję psa na odgłos strzału sprawdzić podczas radosnej zabawy albo z właścicielem, albo z innymi psami, które nie boją się huku wystrzału (pies uczy się także przez naśladownictwo).

Jeśli akurat nasz labrador nie ma innego czworonożnego towarzysza do zabawy, to tego celu na pewno przyda nam się pomocnik, czyli osoba, która będzie strzelać, podczas gdy my skupimy na sobie całą uwagę naszego labradora. Pierwszy strzał powinien paść z dala od psa, najlepiej podczas zabawy, na przykład w przeciąganie. Ważne, aby pies był blisko swojego właściciela i aby jego cała uwaga skupiona była właśnie na nim. Huk wystrzału nie powinien wystraszyć psa, choć zapewne żywo go zainteresuje. Wiele typowych labradorów zaraz po usłyszeniu strzału zaczyna okładać pole, czyli przeszukiwać trawy i zarośla w poszukiwaniu strzelonego ptaka. W każdym razie psa nie przejawiającego niepokoju żywo i wylewnie chwalimy i nagradzamy. Jeśli reakcja psa na strzał jest prawidłowa, to kolejne dwa – trzy strzały można już oddać z bliższej odległości.

Niektórzy wolą ostrzelać labradora na strzelnicy, jednak psa o słabej psychice bardzo łatwo w ten sposób mocno wystraszyć. Dlatego jeśli mamy niezbyt pewnego siebie labradora, tym bardziej powinniśmy zadbać o to, by ostrzelanie odbyło się w jak najbardziej komfortowych dla niego warunkach.

Lękliwa reakcja na odgłos strzału jest bardzo poważną wadą, która eliminuje psa z konkursu retrieverów i tropowców. Oczywiście z takiego bojaźliwego psa nie będzie też żadnego pożytku w łowisku. Jednak statystycznie znaczna większość labradorów nie wykazuje lęku, słysząc huk wystrzału.

 

Labrador Retriever Team

 

[powrót]