Użytkowość/Sport

Co to jest „dummy“?

Angielskim terminem „dummy“ określa się sztuczny aport używany w szkoleniu psów przede wszystkim myśliwskich, których rolą w łowisku jest przynoszenie strzelonej drobnej zwierzyny (kaczka, bażant, królik, zając). Zazwyczaj jest to miękki, wypełniony materiałowy wałek zaopatrzony dodatkowo w sznurek ułatwiający rzucanie na większe odległości. Aporty „dummy“ dostosowuje się do wieku i poziomu wyszkolenia psa, dobierając odpowiednio ich wagę, rozmiar, kształt, kolor i materiał wykonania.


fot. Remigiusz Oprządek

 
fot. LabTeam

Na polskim rynku jest obecnie bardzo duży wybór takich aportów. Waga dummików waha się zazwyczaj od 0,5 kg do 3 kg. Występują najczęściej w kolorach zielonych, moro i jaskrawych pomarańczowych. Mogą być gładkie, wykonane z półciennej tkaniny, bądź obszyte skórą zająca. Dummiki zrobione z tworzywa gumopodobnego przeznaczone są specjalnie do nauki aportu z wody. Zazwyczaj mają też korek, dzięki któremu można napełnić taki aport odpowiednią ilością wody i tym samym różnicować jego ciężar. W końcu w szkoleniu używać można dummy zarówno jednoczęściowych, jak i trzyczęściowych, dzięki którym pies uczy się prawidłowego chwytu w centralnej części aportu.

 
fot. LabTeam

W przypadku psów, które zaczynamy dopiero uczyć prawidłowego, stylowego aportu, także w przypadku psów młodych (oraz u szczeniaków) stosuje się dummiki lekkie i widoczne (w jaskrawych kolorach). Na kolejnych etapach szkolenia psa dobieramy odpowiednio aporty cięższe, w kolorach zielonych, które są mało widoczne w trawie, przez co ćwiczymy pamięć psa, oraz aporty obszyte na przykład skórą zająca, będące znaczną pomocą tuż przed rozpoczęciem pracy na zwierzynie.

 
fot. LabTeam

W szkoleniu psów, lecz tym razem przede wszystkim w kierunku sportowym, stosuje się też inny rodzaj sztucznego aportu, a mianowicie „koziołki“. Wykonane są one z drewna i nie unoszą się na wodzie, nie nadają się zatem do nauki stylowego aportu z wody. W związku z tym, że są twarde, u retrieverów mogą też powodować podgryzanie, co uznawane jest za duży błąd i punktowane jest ujemnie na zawodach posłuszeństwa sportowego.

 
fot. LabTeam


fot. LabTeam

Do rozgrywania konkurencji na Zawodach Retrieverów na Dummy stosuje się jedynie standardowe materiałowe, gładkie aporty w kolorze zielonym o wadze 0,5 kg (bez powłok takich jak sierść czy pierze). Aby ujednolicić warunki pracy psów, wszystkie starujące retrievery pracują na takich samych dummy.

 
fot. Remigiusz Oprządek

Labrador Retriever Team

[powrót]