Użytkowość/Sport

Dogtrekking

Niemal każdy długi spacer z psem można już nazwać dogtrekkingiem. Zwłaszcza jeśli wybierzemy się na spacer z psem za miasto i spędzimy z nim kilka godzin albo nawet kilka dni. Można jednak ten spacer jeszcze bardziej urozmaicić i spotkać się z podobnymi do nas zapaleńcami. Chcąc to uczynić, wystarczy się wybrać na organizowany dogtrekking. Na takiej imprezie czekają nas nie tylko kilometry do przejścia, musimy jeszcze sobie poradzić z mapą, na której zanaczone są punkty, do których musimy trafić. Jednak przede wszystkim czeka nas świetna zabawa i zmaganie z własnymi słabościami, bo pies poradzi sobie na pewno...

Dogtrekking można traktować na dwa sposoby, jako dyscyplinę sportową, która rozwija się dynamicznie zwłaszcza u naszych południowych sąsiadów, lub po prostu jako spacer z psem, przygodę. Większość uczestników wybiera sie na dogtrekking właśnie dla przygody. Najciekawsza cecha dogtrekkingu jest taka, że może w nim wziąć udział każdy. Nie ma żadnych ograniczeń poza wiekiem zarówno w wypadku psów jak i ludzi (szczegóły są w regulaminie). Można startować z każdym psem, bez względu na jego rasę lub brak rasy.

Kiedy już zdecydujemy się wybrać na dogtrekking, warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze dystans. Mierzmy zamiary na siły. Najkrótsze trasy mają ok 20 km, najdłuższe etapowe 200 km. W Polsce zawody etapowe planowane są dopiero na przyszły rok, a tegoroczne trasy będą miały dwie opcje: ok 25 km i ok 50 km. Po zdecydowaniu, na jaki dystans chcemy iść, warto zastanowić się nad sprzętem. Teoretycznie można psa prowadzić na zwykłej obroży i smyczy. O wiele wygodniej jest jednak, kiedy dysponujemy uprzężą dla psa i pasem biodrowym dla siebie, do którego to karabińczykiem dopinamy amortyzującą pociągnięcia smycz. Obecnie nie brakuje sprzętu na rynku. Musimy też pomyśleć trochę o sobie. Podstawa to wygodne buty, resztę stroju dobieramy, kierując się wygodą. W regulmianie (koniecznie przeczytaj przed startem) jest też zapis, co musimy zabrać ze sobą na trasę. Zwykle jest to telefon komórkowy, woda i miska dla psa.  

Na czym polega fenomen dogtrekkingu? Na tym, że jest skierowany do wszystkich bardziej lub mniej aktywnych właścicieli psów. W Polsce jest organizowanych wiele imprez dla posiadaczy psów, są to nie tylko wystawy,  ale również wyścigi psich zaprzęgów, próby pracy dla ras użytkowych, a nawet taniec z psem czy frisbee. Ale gdzie mogą się spotkać wszyscy, również Ci, dla których pies jest po prostu towarzyszem? Oczywiście na dogtrekkingu.

Jeśli jesteś zainteresowany dogtrekkingiem, zapraszamy na stronę www.dogtrekking.com.pl. Możesz zobaczyć na niej zdjęcia z już zorganziowanego dogtrekkingu, dowiesz się, gdzie jest planowany następny, a w razie wątpliwości możesz też zadać pytania.

 Paweł Bonk
zdjęcia pochodzą z portalu www.dogtrekking.com.pl

 

 

 

[powrót]